Wyroby jubilerskie, przedmioty, które są rodzinnymi pamiątkami, wszelkie ozdoby, czy naczynia, często wykonane są ze srebra. Prezentują się pięknie oraz cieszą nasze oczy. Niestety, z czasem czernieją i tracą swój blask. Trzeba im wtedy poświęcić nieco uwagi i zadbać o to, by odzyskały swój urok. Zastanawiacie się jak czyścić srebro w domu? Poniżej znajdziecie kilka skutecznych sposobów.

Jak czyścić srebro sodą oczyszczoną i octem?

Bardzo znaną metodą jest czyszczenie srebra przy pomocy roztworu sporządzonego z litra wody łyżki sody oraz łyżki octu. Wystarczy w tej miksturze zanurzyć przedmiot na ok. 15 min., a następnie opłukać go wodą. Efekt potrafi zachwycić. Trudno uwierzyć, że można go uzyskać korzystając z tego co zwykle mamy w swojej kuchni.

Jak czyścić srebro solą?

Chyba każda miłośniczka jubilerskich arcydzieł zastanawia się, jak czyścić kolczyki srebrne. Spieszymy z radą. Produktem, który przeważnie posiadamy w domu i możemy wykorzystać jego właściwości jest sól. Oto kolejny przepis na „odnowienie” srebra – spód i boki szklanego naczynia wykładamy folią aluminiową, następnie wlewamy litr ciepłej wody i wsypujemy 5 łyżek soli, wkładamy biżuterię i w zależności od tego w jakim jest stanie zostawiamy w przygotowanym roztworze na kilkanaście minut lub nawet kilka godzin.

Jak czyścić srebro coca-colą?

Jeden z ulubionych napojów może nie tylko ugasić nasze pragnienie, ale też pomóc rzeczom ze srebra olśnić na nowo. Coca-cola posiada właściwości czyszczące, dlatego warto z niej skorzystać. W celu wyczyszczenia przedmiotu, należy go umieścić w naczyniu wypełnionym napojem. Już po kilku minutach powinniśmy zobaczyć różnicę w wyglądzie srebrnego cuda.

Jak czyścić srebro pastą do zębów?

Każdy, kto szukał informacji na temat tego, jak czyścić srebro domowym sposobem, z pewnością trafił na radę, która głosi, że doskonałym rozwiązaniem jest pasta do zębów. Wystarczy nałożyć ją na miękką szczoteczkę, starannie szorować przedmiot do uzyskania oczekiwanego efektu i opłukać go pod wodą. Proste, prawda?

Sposobów na to, by przywrócić piękno swoim srebrnym skarbom jest wiele i na pewno jeszcze usłyszymy o coraz to nowych pomysłach. Przedstawione wyżej metody są bezpieczne, śmiało można dzięki nim czyścić srebro z cyrkoniami, czy bursztynem, bez obawy, że uszkodzimy te kamienie.

Warto też na co dzień dbać o przedmioty ze srebra. Biżuterię wykonaną z tego metalu najlepiej zdejmować przed kąpielą. Podczas prac domowych, np. zmywania, także lepiej zrezygnować z noszenia pierścionków, czy bransoletek. Panie powinny pamiętać, że wszelkie srebrne ozdoby należy założyć dopiero po użyciu perfum i wykonaniu makijażu, gdyż nie przepadają one za substancjami zawartymi w niektórych kosmetykach. Biżuterię, szczególnie tą, która nie służy nam codziennie trzeba odpowiednio przechowywać, by w maksymalny sposób odizolować ją od powietrza i wilgoci. Przed schowaniem jej do szkatułki każdą sztukę owijamy w papier śniadaniowy i umieszczamy w woreczkach. Można włożyć do nich niewielki kawałek kredy. Będzie ona pochłaniała wilgoć.

Jeśli chodzi o srebrne sztućce, najlepszym pomysłem jest schowanie ich w oryginalne, wyłożone materiałem opakowanie, w którym zostały zakupione. W sytuacji, gdy nie mamy takiej możliwości, warto okryć je np. miękką flanelą. W szufladzie lub szafce, gdzie się znajdą, można, tak jak w przypadku biżuterii położyć kawałek kredy. Sporadycznie używane przedmioty należy osłonić przy pomocy specjalnych ściereczek do czyszczenia srebra. Powstający na nich nalot jest natychmiast usuwany. Cenna uwaga – srebrne sztućce źle znoszą kwaśne potrawy i stosowane do nich bardzo szybko czernieją.